Faculty and Staff

Office

801-465-6050
Billi Robbins
Principal
801-465-6050
Clint Cornwall
Staff Developer/Title 1 Coordinator
801-465-6050
Janell Finch
Secretary
801-465-6050
Alyse Cushing
Attendance Secretary
801-465-6050
Camille Mangelson
Skills Coach/Assistant Secretary
801-465-6050
Kelsey Gardner
School Nurse
801-465-6050
Megan Stone
School Counselor
801-465-6050
Megann McKendrick
Digital Coach
801-465-6050
Gwen Wride
Reading Specialist
801-465-6050
Penny Oakeson
ESSER Teacher
801-465-6050
Lorraine Tuttle
Keyboarding Specialist
801-465-6050
Steve Hone
IT Specialist
801-465-6050
Christine Brown
GAINS Visual Art Teacher
801-465-6050
Sarah Ledingham
District Math Specialist

Building Maintenance

Glen Marvin
Head Custodian
Dawnette Procell
Head Adult Sweeper
Nathan Makin
Student Sweeper
Shyanne Swenson
Student Sweeper
Melanie Jarvis
Adult Sweeper

Special Education

Shalyn Murdoch
Special Education Teacher
Jeaneen Penrod
Special Education Teacher
Patti Erickson
Psychologist
Dallin Millington
Speech and Language Pathologist
Shari Thorpe
Speech Language Technician
Ana Geiger
Special Education Technician

Title I Pre-School

Ronette Hofeling
Title I Pre-School Teacher
Betty Tanner
Title I Pre-School Teacher
Kathleen Lange
Title I Pre-School Technician
Gaylene Throckmorton
Title I Pre-School Technician
Kim Gordon
Title I Pre-School Technician
Katie Johnson
Title I Pre-School Technician

Kindergarten

Talysha Wickel
Kindergarten
Marianne Lowe
Optional Extended Kindergarten Teacher
Mindy Sumens
Kindergarten Teacher
Jandy Finch
OEK Tech

First Grade

Paisley Olsen
First Grade Teacher
Erin Koyle
First Grade Teacher
Kennedy Lopez
First Grade Teacher

Second Grade

Christine Tebbs
Second Grade Teacher
Gretchen Purvis
Second Grade Teacher
Wendy Grill
Second Grade Teacher

Third Grade

Melanie Ellsworth
Third Grade Teacher
Robin Provstgaard
Third Grade Teacher

Fourth Grade

Lindsey Beck
Fourth Grade Teacher
Courtney Corbin
Fourth Grade Teacher
Courtney Mayhew
Fourth Grade Teacher

Fifth Grade

Alexa Black
Fifth Grade Teacher
Sarah Young
Fifth Grade Teacher
Meghan Paynter
Fifth Grade Teacher

Planning Time Specialist

Gina Miller
Library
Marcea Walker
Computer
Christine Patten
Art
Kayryn Varney
PE

ESL Department

Theresa Carlisle
ESL Technician

Food Services Department

Carrie Steele
Lunch Manager
Janine Gonzales
Lunch Secretary
BreAnn Anderson
Lunch

Intervention Specialist

Sharie Cowie
Intervention Specialist
Holly Jensen
Intervention Specialist
Michelle Kershaw
Intervention Specialist
Tiffany Scott
Intervention Specialist
Celene Morales
Intervention Specialist