You are here

Faculty and Staff

Office

801-465-6050

Billi Robbins
Principal
Clint Cornwall
Staff Developer/Title 1 Coordinator
Janell Finch
SKILLS Coach/Assistant Secretary
Gloria Young
Secretary
Teresa Wilson
Attendance Secretary
An'Jalee Burningham
School Counselor
Gwen Wride
Reading Specialist
Kelsey Gardner
School Nurse

Building Maintenance

Glen Marvin
Head Custodian
Dawnette Procell
Head Adult Sweeper

Special Education

Betina Workman
Speech and Language Pathologist
Margot Gardiner
Psychologist
Cindy Sumsion
Special Education Teacher
Linda Stevenson
Special Education Teacher
Cindy Valantine
Special Education Technician
Dallin Millington
Speech and Language Pathologist
Wade Hofeling
Speech and Language Technician
Shari Thorpe
Speech and Language

Title I Pre-School

Betty Tanner
Title I Pre-School Teacher
Alyse Cushing
Title I Pre-School Technician
Gaylene Throckmorton
Title I Pre-School Technician
Ronette Hofeling
Title I Pre-School Teacher
Kim Gordon
Title I Pre-School Technician
Katie Johnson
Title I Pre-School Technician

Kindergarten

Debbie Lewis
OEK Tech
Marianne Lowe
Optional Extended Kindergarten (OEK) Teacher
Mindy Sumens
Kindergarten Teacher

First Grade

Erin Koyle
First Grade Teacher
Penny Oakeson
First Grade Teacher
Paisley Olsen
First Grade Teacher

Second Grade

Christine Barlow
Second Grade Teacher
Gretchen Hamblin
Second Grade Teacher
Karen Leavitt
Second Grade Teacher

Third Grade

Melanie Ellsworth
Third Grade Teacher
Robin Provstgaard
Third Grade Teacher

Fourth Grade

Lindsey Beck
Fourth Grade Teacher
Wendy Grill
Fourth Grade Teacher
Courtney Mayhew
Fourth Grade Teacher

Fifth Grade

Courtney Corbin
Fifth Grade Teacher
Meghan Paynter
Fifth Grade Teacher
Lyndsey Stokes
Fifth Grade Teacher

Sixth Grade

Alexa Black
Sixth Grade Teacher
Rob Daggett
Sixth Grade Teacher
Rachelle Tolman
Sixth Grade Teacher

Planning Time Specialist

Ben Sansom
GAINS Drama Specialist
Marcea Walker
Computer
Gina Miller
Library
Christine Patten
Art
Kayryn Varney
PE

ESL Department

Wade Menlove
District ESL Specialist
Theresa Carlisle
ESL Technician

Food Services Department

Carrie Steele
Lunch Manager
Janine Gonzales
Lunch Secretary
BreAnn Anderson
Lunch
Justine Diamond
Lunch
Sarah Johnson
Lunch

Intervention Specialist

Rachael Liddle
Math Intervention Specialist
Sharie Cowie
Intervention Specialist
Kenra Asay
Intervention Specialist
Carly Buys
Intervention Specialist
Holly Jensen
Intervention Specialist
Michelle Kershaw
Intervention Specialist
Tiffany Scott
Intervention Specialist
Tanya Thatcher
Intervention Specialist